تحقیق
 
 
تحقیق
 

تعريف و عمليات شغل :

دندانپزشكي علم مطالعه و تشخيص علائم بيماري هاي دهان و دندان، و راههاي پيشگيري و درمان اين بيماريهاست. دندانپزشك كسي است كه به اين امور مي پردازد.

 

تاريخچه شغل :

 اين شغل از قديم بوده، ولي مثل امروزه مدرن نبود.

 

شرايط و احراز شغل :

دندانپزشك بايد از سلامت كامل جسمي و ذهني برخوردار باشد و فرد دقيق و علاقه مند و صبوري باشد.

 

خصوصيات جسماني شغل، مدت و راههاي آموزش و هزينه هاي شغل :

مدت تحصيل تا دوره دكترا پنج سال و تا دوره تخصصي ارتودنسي سه الي چهار سال است. محل تحصيل اين رشته تا مرحله دكترا، در دانشكده هاي دندانپزشكي دانشگاه هاست. گذراندن دوره تخصصي ارتودنسي، در كشورهاي ديگر، از جمله آمريكا، آلمان و انگلستان امكان پذير است.  دانشجويان در صورت سپردن تعهد خدمت مي توانند از تحصيل رايگان استفاده كنند.

 

 

 

شرايط محيط كار :

محيط كار دندانپزشك بايد آرام و منظم و مرتب باشد محل احتمالي استخدام مي تواند وزارت بهداري و شركت ها و مؤسسات دولتي و غير دولتي و يا مطب خصوصي باشد. دندانپزشك وسايل و لوازم زياد و پيچيده اي را براي انجام كارش لازم دارد.

 

ميزان متوسط حقوق و مزايا و شرايط ارتقاء شغل :

حقوق و مزاياي دندانپزشك به محل استخدام، موقعيت جغرافيايي، و ساعات كار بستگي دارد. اگر در استخدام مؤسسات و يا وزارتخانه ها باشد، بر اساس قوانين اداره امور استخدامي كشور حقوق ماهانه و ترفيع دريافت مي كند. در صورتي كه مطب خصوصي داشته باشد، درآمدي به مراتب بيشتر از حقوق دولتي خواهد داشت.

 

نمونه اي از وظايف و مسئوليت هاي شغل :

از جمله وظايف مربوط به اين شغل عبارتند از معاينه و درمان بيمار، جراحيهاي فك و دهان و دندان، مسئوليت ارشاد و آشنا نمودن عموم به حفظ بهداشت دهان و دندان، و مطالعه دائمي در رشته ي دندانپزشكي.

 

روابط انساني حاكم بر محيط كار :

روابط بين دندانپزشك و بيمار، و همچنين ميان دندانپزشك با همكاران خود، بايستي دوستانه و حسنه و جنبه ارشادي داشته باشد.

 

آينده نگري در ارتباط با شغل با توجه به شرايط اجتماعي :

دانش عمومي و بهداشت و افزايش جمعيت، نياز به دندانپزشك را افزايش مي دهد.

 

ارتباط شغل با مشاغل ديگر :

با تكنسين وسايل دندانپزشكي، داروخانه و مطب، بيمارستان

 

اهميت شغل در ارتباط خدمت به جامعه و نقش آن در خودكفايي كشور :

بزرگترين خدمت به جامعه است. چون ديگر محتاج نيستيم براي بعضي از مسائل دندانپزشكي به جاهاي ديگر سفر كنيم. و يا اينكه وسايل را از جاهاي ديگر فراهم سازيم و همه چيز آن و دستگاههاي آن در ايران مي باشد.

 

محل كسب اطلاعات بيشتر در رابطه با شغل :

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توان به وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي، سازمان نظام پزشكي، جامعه دندان پزشكان ايران، دندانپزشكان خصوصي و دانشكده هاي دندانپزشكي مراجعه كرد.

 

 

 

 |+| نوشته شده در  جمعه بیست و یکم فروردین ۱۳۸۸ساعت 21:9  توسط رضا  | 
 
  بالا